Sektör Haberleri
Ev / Haberler / Sektör Haberleri / Erimiş Kuvars Yoğunluğu 2,2 g/cm³: Alıcılar için Özellikler ve Satın Alma Rehberi
İletişime Geçin

Yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin

Erimiş Kuvars Yoğunluğu 2,2 g/cm³: Alıcılar için Özellikler ve Satın Alma Rehberi


Yeni bir levha prosesi için fırın hattını hazırlayan bir mühendis genellikle iki soruyla başlar: Hangi saflık derecesi mevcuttur ve kuvars malzeme ne kadar ağırdır. İkinci soru bir veri sayfasında resmi bir spesifikasyon olarak nadiren görünür, ancak her taşıma donanımı, kaldırma limiti, ısınma programı ve termal kütle hesaplaması buna bağlıdır. Cevap, genellikle 2,2 g/cm³ olarak yazılan ve aynı şekilde sabit bir doğal sabit olarak kabul edilen bir değer olan erimiş kuvars yoğunluğuna gelir. Gerçekte yoğunluk, üretim yolundan, hidroksil içeriğinden, eser miktardaki yabancı maddelerden ve termal geçmişten etkilenen, camın işleme duyarlı bir parmak izidir. Deneyimli bir erimiş kuvars tedarikçisi, şeffaf kuvars camı için 2,20 ila 2,21 g/cm³ fiyat teklifi verdiğinde, bu dar aralık, alıcıya zaten erime stabilitesi ve tavlama disiplini hakkında çok şey anlatır. Bu kılavuz, kaynaşık kuvars yoğunluğunun gerçekte ne anlama geldiğini, dereceler arasında ne kadar değişebileceğini, nasıl ölçüleceğini, yarı iletken, optik, ısıtma ve laboratuvar uygulamalarında neden önemli olduğunu ve satın alma ekiplerinin bir kuvars cam üreticisi, tedarikçisi veya toptancısını karşılaştırırken bunu nasıl kullanması gerektiğini açıklamaktadır.

Kısa sonuç şudur: Yalnızca "2,2 g/cm³" rakamına göre satın almayın. Sorumlu bir kuvars cam üreticisi bir yoğunluk aralığı, bir test yöntemi ve bir analiz sertifikası sağlar. Büyük bir difüzyon tüpündeki 2,18 ile 2,23 g/cm³ arasındaki pratik fark, bileşen ağırlığını bir kilogramdan fazla değiştirebilir, yükselme sırasında ısı emilimini değiştirebilir ve bazen daha sonra hizmette sarkma veya devitrifikasyon olarak ortaya çıkacak kontrolsüz bir termal geçmişe işaret edebilir.

Erimiş Kuvars Yoğunluğu Nedir ve Alıcılar Neden Dikkat Etmeli?

Yoğunluk kütlenin hacme bölünmesiyle bulunur. Erimiş kuvars gibi yoğun, gözeneksiz bir cam için teorik yoğunluk atomik yapıya göre belirlenir. Erimiş kuvars amorf silikon dioksittir; kristal kuvars SiO₂ ile aynı kimyasal formüle sahiptir, ancak atomlar düzenli bir kristal kafes yerine rastgele, düzensiz bir ağ halinde düzenlenmiştir. Bu rastgele ağ, atomları bir kristal kadar verimli bir şekilde paketleyemediğinden, amorf silika ölçülebilir şekilde daha az yoğundur. Kristal alfa-kuvarsın yoğunluğu yaklaşık 2,65 g/cm³ iken, erimiş kuvarsın yoğunluğu 2,20 g/cm³ civarındadır. Yaklaşık yüzde 17'lik bu fark bir kusur değil; erimiş kuvarsın düşük termal genleşmesini ve olağanüstü termal şok direncini sağlayan camsı yapının doğrudan bir sonucudur.

Alıcılar, değerin çeşitli birim sistemlerde ifade edildiğini görür ve bunların nasıl dönüştürüldüğünü bilmek önemlidir. Santimetre küp başına bir gram, metreküp başına 1.000 kilograma eşittir, dolayısıyla 2,2 g/cm³ olan bilinen erimiş kuvars yoğunluk değeri 2,2 × 10³ kg/m³ ile aynıdır. İngiliz birimlerinde bu yaklaşık 137,4 lb/ft³'ye karşılık gelir. Dolayısıyla 300 × 300 × 10 mm boyutlarındaki bir kuvars levhanın hacmi 900 cm³'tür ve yoğunluk 2,20 g/cm³ olduğunda hesaplanan kütlesi yaklaşık 1,98 kg'dır. 2,24 g/cm3'lük aynı plakanın ağırlığı yaklaşık 2,02 kg olacaktır ve çizim ofisinde 40 gramlık bir fark önemsiz gibi görünse de, düzinelerce büyük bileşen bir fırının içindeki dirsekli konsol rafına monte edildiğinde bu fark önemli hale gelir.

Bir satın alma profesyoneli neden farkı önemsemelidir? İlk olarak ağırlık, nakliye maliyetini, taşıma donanımlarını ve kuvars tekneleri ve potaları yüklemek için kullanılan robotik kolların boyutunu etkiler. İkincisi, yoğunluk camdaki yapısal gevşeme ile ilişkilidir: Yüksek sıcaklıktan hızla söndürülen bir bileşen, aynı kimyasal bileşime sahip, yavaş yavaş tavlanan bir bileşenden biraz daha düşük bir yoğunluğa sahip olabilir. Üçüncüsü, hassas optiklerde yoğunluk tekdüzeliği önemlidir, çünkü yerel yoğunluk değişimleri, yerel kırılma indisi değişimlerine neden olur. Bir alıcı, tedarikçiye yoğunluk değerini ve bu değeri elde etmek için kullanılan yöntemi sorduğunda, bu tek soru, su altında tek bir numuneyi bile tartmayan şaşırtıcı sayıda vasıfsız tüccarı filtreliyor.

Anahtar paket servisi: Erimiş kuvars yoğunluğu yaklaşık 2,20 g/cm³ olup, kristal kuvarstan kabaca yüzde 17 daha düşüktür ve kesin değer, cam kalitesi, termal geçmiş ve süreç kontrolü açısından yararlı bir göstergedir.

Erimiş Kuvars Yoğunluğu ve Diğer Malzemeler: Pratik Bir Karşılaştırma

Yoğunluk genellikle bir mühendisin yüksek sıcaklık veya optik bileşen için malzemeleri kısa listeye alırken uyguladığı ilk sınıflandırma kriteridir. Erimiş kuvars sıklıkla borosilikat cam, soda-kireç camı, alümina seramik ve paslanmaz çelik ile karşılaştırılır çünkü bu malzemeler fırınlarda, lamba muhafazalarında, vakum odalarında ve laboratuvar tezgahlarında üst üste binen uygulama alanlarını kaplar. Aşağıdaki tablo, nominal yoğunluk değerlerini tek başına yoğunluktan daha önemli olan iki özellik ile birlikte göstermektedir: termal genleşme katsayısı ve pratik sürekli kullanım sıcaklığı. Bir malzeme hafif olabilir ancak çok fazla genleşirse fırında işe yaramaz olabilir ve eğer tasarım ağırlığı tolere ediyorsa yoğun olmasına rağmen tamamen kabul edilebilir olabilir.

Yüksek sıcaklık, optik ve laboratuvar ekipmanlarında kullanılan diğer mühendislik malzemeleriyle karşılaştırıldığında tipik erimiş kuvars yoğunluğu. Değerler nominaldir ve dereceye göre değişir.
Malzeme Yoğunluk (g/cm³) CTE (×10⁻⁶/K) Pratik sürekli kullanım sıcaklığı (°C) Tipik kullanım
Erimiş kuvars (şeffaf) 2.20–2.21 0.55 1100–1200 Fırın tüpleri, potalar, optik pencereler
Sentetik erimiş silika 2.20 0.52 1100–1200 UV optik, hassas pencereler, yarı iletken parçalar
Borosilikat cam 2.23 3.3 450–500 Laboratuvar cam eşyaları, gözetleme camları
Soda-kireç camı 2.50 8.6 400–450 Şişeler, düz cam, tek kullanımlık laboratuvar malzemeleri
Alüminyum alaşımı 2.70 23 300 Çerçeveler ve yapısal armatürler
Alümina seramik (%96) 3.72 8.0 1300–1500 İzolatörler, aşınma parçaları, fırın mobilyaları
Paslanmaz çelik 304 8.00 17 800 Oda duvarları, flanşlar, destek yapıları

Ölçeklendirilerek çizildiğinde yoğunluk farkının okunması daha kolay hale gelir, bu nedenle aşağıdaki tablo aynı malzemeleri yatay çubuklarla karşılaştırır. Her çubuk, santimetre küp başına gram cinsinden yoğunluk değeriyle orantılıdır ve ölçek 8 g/cm³'te sabitlenmiştir, böylece daha hafif cam ailesi malzemeleri görünmez şeritler halinde sıkıştırılmak yerine net bir şekilde çözülmüş halde kalır.

İlk pratik gözlem, erimiş kuvars ve borosilikat camın neredeyse aynı yoğunluk değerlerine (2,20 ila 2,21 ve 2,23 g/cm³) sahip olduğu, ancak termal davranışlarının bundan daha farklı olamayacağıdır. Eğer fırın bileşeni için hangi malzemenin seçileceğini yoğunluk tek başına belirleseydi, kuvars camına prim ödemenin bir anlamı olmazdı. Karar verici faktörler yoğunluk değil, termal genleşme katsayısı ve maksimum kullanım sıcaklığıdır. Erimiş kuvars, derece başına kabaca 0,55 × 10⁻⁶ genişler; bu, borosilikat camdan yaklaşık altı kat daha azdır ve bu düşük genleşme, kuvarsın hızlı ısınma ve soğumada çatlamadan hayatta kalma yeteneğini veren şeydir. İkinci gözlem ağırlıkla ilgilidir. 300 × 300 × 10 mm ölçülerindeki erimiş kuvars plaka yaklaşık 1,98 kg ağırlığındayken, paslanmaz çelikten yapılmış aynı plaka yaklaşık 7,2 kg, alümina seramikten yapılmış aynı plaka ise yaklaşık 3,35 kg ağırlığındadır. Vakum odalarında kullanılan büyük kuvars pencereler için, kalınlığın her milimetresi kabaca santimetre kare başına 2,2 gram ekler, yani 15 mm kalınlığındaki 200 mm çaplı bir pencere, montaj flanşı eklenmeden önce zaten bir kilogramdan daha ağırdır. Üçüncü gözlem, daha yüksek yoğunluğun daha güçlü veya termal olarak daha kararlı bir parça anlamına gelmediğidir. Alümina, erimiş kuvarstan yaklaşık yüzde 68 daha ağırdır, ancak çok daha yüksek genleşme oranı, onu hızlı çevrimli fırınlardaki termal şoklara karşı çok daha savunmasız hale getirir. Isıtma ve lamba üretiminde kuvarsın orta yoğunluğu, ona mekanik stabilite ile düşük termal atalet arasında yararlı bir denge sağlar; bu, ince kuvars tüplerin aşırı enerji depolamadan hızlı bir şekilde ısınması ve hızlı bir şekilde soğuması anlamına gelir. Tablo aynı zamanda kuvars ve borosilikat ağırlıklarının birbirine ne kadar yakın olduğunu da vurguluyor; bu nedenle laboratuvar müşterileri bazen bunları tek başına elle ayırt edemiyor ve belgelenmiş malzeme sertifikalarına güvenmek zorunda kalıyor. Son olarak genel mesaj, erimiş kuvars yoğunluğunun bir özellikler ailesine ait olduğu ve en iyi malzeme seçiminin tek bir sayı yerine tüm özellik profilinin okunmasıyla yapıldığıdır.

Anahtar paket servisi: Erimiş kuvars, mevcut en hafif yüksek sıcaklık mühendislik malzemelerinden biridir, ancak gerçek değeri, orta yoğunluk ile son derece düşük termal genleşmenin birleşiminden gelir.

Erimiş Kuvars Yoğunluğunu Ne Değiştirir? Proses Değişkenleri ve Derece Farklılıkları

Erimiş kuvars her zaman SiO₂ ise, neden farklı dereceler biraz farklı yoğunluk gösteriyor? Cevap amorf ağın fiziğinde yatıyor. Saf camsı silika, açık, rastgele bir silikon-oksijen tetrahedra ağıdır ve bu ağın bağlantısını veya paketlenmesini değiştiren herhangi bir faktör, yoğunluğu küçük ama ölçülebilir miktarlarda değiştirecektir. En önemli iki faktör hidroksil içeriği ve termal geçmişidir; safsızlıklar ve yapısal hasar ikincil rol oynar.

Cam kimyasında Si-OH olarak yazılan hidroksil grupları, köprü oluşturan oksijen bağlarını terminal hidroksil gruplarıyla değiştirerek silikon-oksijen ağını parçalar. Daha yüksek OH içeriği yapıyı açar ve dolayısıyla yoğunluğu azaltır. 800 ila 1.000 ppm hidroksil içeren alevle hidroliz sentetik erimiş silika sınıfı, 1 ppm'den az olan plazmayla biriktirilmiş bir sınıftan ölçülebilir şekilde daha az yoğun olabilir, ancak fark tipik olarak yalnızca 0,01 ila 0,02 g/cm³ aralığındadır. Bu küçük değişiklik hassas optiklerde önemlidir ancak yapısal kuvars eşyalarda nadiren önemlidir. Termal geçmiş ikinci önemli faktördür. Cam yüksek bir sıcaklıktan hızlı bir şekilde soğutulduğunda, düzensiz yapı daha yüksek bir kurgusal sıcaklıkta "dondurulur", bu da daha fazla serbest hacim bırakır ve biraz daha düşük bir yoğunluk üretir. Aynı cam yavaşça tavlandığında ve tavlama noktasına yakın tutulduğunda ağ yapısı daha kompakt bir düzenlemeye doğru gevşer ve yoğunluk artar. Bu nedenle, uygun şekilde tavlanmış bir kuvars fırın tüpü 2,21 g/cm3'e yakın bir yoğunluk gösterebilirken, zayıf şekilde tavlanmış veya söndürülmüş bir parça 2,19 g/cm3'e daha yakın olabilir.

Üretim yöntemi de rol oynar. Doğal kuvars kristalinin elektrikle eritilmesi, yüksek kaliteli şeffaf kuvars üretirken, oksi-hidrojen meşalesi ile alev füzyonu, yanma suyu buharından yüksek hidroksil seviyeleri ortaya çıkarabilir. Alevli hidrolizörde silikon tetraklorürden yapılan sentetik erimiş silika daha da yüksek bir OH içeriğine sahipken kurumun yeniden eritilmesi ve plazma işlemleri düşük OH malzemeleri üretir. Aşağıdaki tablo, endüstride yaygın olarak kullanılan geleneksel IUPAC tarzı sınıf sınıflandırmasını, tipik hidroksil seviyeleri ve yoğunluk aralıklarıyla birlikte özetlemektedir. Çin yapımı kuvars cam kataloglarında görünen JGS1, JGS2 ve JGS3 optik sınıfları bu ailelerle eşleşir: JGS1 tipik olarak uzak ultraviyole çalışmaları için sentetik erimiş silikadır, JGS2 doğal kristalden eritilmiş ultraviyole dereceli kuvars camdır ve JGS3 kasıtlı olarak düşük hidroksil içeriğine sahip bir kızılötesi sınıfıdır.

Tipik hidroksil içeriğine ve ölçülen yoğunluk aralıklarına sahip yaygın erimiş kuvars ve erimiş silika üretim sınıfları.
Sınıf Üretim rotası Tipik OH içeriği (ppm) Tipik yoğunluk (g/cm³) Temsili ürünler
Tip I Doğal kuvarsın elektrikle eritilmesi 3–30 2.20–2.21 Şeffaf kuvars tüpler, çubuklar, bloklar
Tip II Oksi-hidrojen alev füzyonu 150–250 2.20–2.21 Lamba dereceli kuvars zarflar
Tip III SiCl₄'nin alev hidrolizi 800–1.000 2.20 JGS1 uzak UV optik plakalar
Tip IV Plazma biriktirme / kurumun yeniden eritilmesi 0,1–5 2.20–2.21 Düşük OH kızılötesi optik

Bir alıcı için pratik sonuç, yoğunluk değerinin tek başına bir kaliteyi tanımlayamayacağı, ancak yoğunluk değeri olmayan bir kalitenin eksik olduğudur. Bir fabrika, bir grup yarı iletken kuvars tüpün tavlama sonrasında 2,201 ± 0,003 g/cm³ olarak ölçüldüğünü bildirdiğinde, alıcı, üreticinin yapısal gevşemeyi anladığını, tavlama fırınlarını koruduğunu ve yoğunluğu performansla ilişkilendirebildiğini öğrenir. Buna karşılık, tüm erimiş kuvarsın tam olarak 2,2 g/cm³ olduğunda ısrar eden ve hiçbir test raporu sunmayan bir tüccarın gerçek bir süreç görünürlüğü yoktur. Bilmeye değer ilgili bir olgu da ışınlama sıkışmasıdır. Hızlı nötronlar veya yoğun radyasyon camsı silikayı yüzde 3'e kadar yoğunlaştırabilir; bu nedenle nükleer ve uzay ortamlarında kullanılan özel bileşenler bazen maruz kalmadan önce ve sonra yoğunluk ölçümleriyle belirtilir. Sıradan fırın ve optik uygulamalarda bu etki görülmez ancak yoğunluğun etrafındaki dünyaya tepki veren bir özellik olduğu hatırlatılır.

Anahtar paket servisi: Hidroksil içeriği, fiktif sıcaklık, tavlama uygulaması ve erime rotası küçük ama anlamlı yoğunluk farklılıklarına neden olur; Dikkatli bir erimiş kuvars üreticisi, yuvarlatılmış bir nominal değerin arkasına saklanmak yerine bu farklılıkları belgelemektedir.

Gerçek Uygulamalarda Erimiş Kuvars Yoğunluğu Neden Önemlidir?

Teori netleştikten sonra bir sonraki soru işlevsel hale gelir: yoğunluk değeri aslında bir kararı nerede değiştirir? Cevap, tipik bir kuvars cam üreticisinin ürün yelpazesine uyan dört uygulama ailesinde toplanabilir: yarı iletken ve fotovoltaik işleme, optik bileşenler, kızılötesi ısıtma ve lamba sistemleri ve hassas laboratuvar aparatları.

Yarı iletken ve fotovoltaik işleme

Yarı iletken bir difüzyon fırınında kuvars tüpler, tekneler ve potalar 1.100°C'nin üzerinde binlerce saat geçirir. Erimiş kuvars yoğunluğuyla doğru orantılı olan bileşen kütlesi, rampa sırasında ne kadar ısının emileceğini ve yükün sıcaklık ayar noktası değişikliklerine ne kadar yavaş tepki vereceğini belirler. 5 mm et kalınlığına sahip 300 mm çapında bir difüzyon tüpünün ağırlığı kabaca metre başına 20 kg'dır; 0,02 g/cm³'lük yoğunluk hatası, metre başına yaklaşık 180 gram kadar değişiklik gösterir; bu, belirli bir yük için programlanmış bir levha işleme robotunun kalibrasyonunu etkilemeye yeterlidir. Yoğunluk aynı zamanda hem Czochralski kristal büyütme hem de fotovoltaik külçe dökümünde pota performansıyla da etkileşime girer. Eşit derecede yoğun bir pota duvarı, eşit ısı transferi ve öngörülebilir kabarcık yapısı sağlarken, lokalize yoğunluk değişimine sahip bir pota, yüksek sıcaklıktaki sarkma sırasında tahmin edilemeyecek şekilde davranabilir. Bir yarı iletken fabrikası tedarik sözleşmeleri için bir kuvars cam üreticisini karşılaştırdığında, elektronik dereceli pota grubunun yoğunluk aralığını sormak bir formalite değil, meşru bir teknik sorgulamadır. Aynı nedenden dolayı külçe büyümesinden sorumlu mühendisler, yeni bir kuvars pota tedarikçisini onaylamadan önce ölçüm tutarlılığını yakından incelemelidir.

Semiconductor Electronic Grade Quartz Crucible for High Purity Applications Yüksek Saflıkta Uygulamalar için Yarı İletken Elektronik Sınıf Kuvars Pota Bu pota, %99,998'in üzerinde SiO2 saflığı ve 10 ppm'nin altında safsızlık seviyeleri gerektirir; bu da onu, yoğunluk tekdüzeliğinin termal ve mekanik performansı doğrudan etkilediği yarı iletken difüzyon ve kristal büyüme süreçleri için kritik bir bileşen haline getirir. Ürünü Görüntüle →

Optik bileşenler ve lazer sistemleri

Optikte yoğunluk tekdüzeliği kırılma indisi homojenliğiyle yakından bağlantılıdır. Yerel yoğunluk değişimini gösteren kaynaşmış bir kuvars pencere, prizma veya mercek aynı zamanda yerel indeks değişimini de gösterecektir; bu da dalga cephesi kalitesini bozar ve yüksek güçlü lazer sistemlerinde polarizasyon etkileri yaratabilir. Büyük pencereler ve görüntü pencereleri de pratik bir ağırlık sorununa sahiptir. 150 mm çapında, 20 mm kalınlığındaki erimiş kuvars pencerenin ağırlığı yaklaşık 778 gramdır ve bu tür altı görüntüleme alanına sahip tam bir vakum odası tek başına neredeyse 5 kg kuvars ekler. Montaj flanşları, bu ağırlığa artı vakum basıncı yüküne göre tasarlanmalıdır ve sorumlu mühendis, cıvata modelini tamamlamadan önce hacmi ihtiyatlı bir şekilde belirtilen yoğunlukla (şeffaf erimiş kuvars için genellikle 2,21 g/cm³) çarpacaktır. Çin'deki bir kuvars cam fabrikası tarafından üretilen optik kaliteler normalde uzak morötesi için JGS1, genel ultraviyole için JGS2 ve kızılötesi uygulamalar için JGS3'e ayrılır ve her sınıfın yoğunluğu fabrika sertifikasına dahil edilir. Ölçülen parti değeri olmadan "tipik özellikler" tablosunu kabul eden bir alıcı, plakayı optik davranışına bağlayan verileri tam olarak kaçırıyor.

Transparent Quartz Tube for Optical and Industrial Use Optik ve Endüstriyel Kullanım için Şeffaf Kuvars Tüp %93'ün üzerinde optik geçirgenliğe ve düşük hidroksil içeriğine sahip bu tüp, lamba üretimi ve ısıtma uygulamaları için uygundur. Yoğunluğu ağırlığı ve termal davranışı etkileyerek mühendislerin doğru spesifikasyonu seçmesine yardımcı olur. Ürünü Görüntüle →

Kızılötesi ısıtma elemanları ve lamba sistemleri

Kızılötesi kuvars ısıtıcılar, karbon fiber, nikel-krom alaşımlı tel veya tungsten tel ısıtma elemanları içeren ince kuvars tüplere dayanır. Kuvars kaplamanın seçilmesinin nedeni, kızılötesi radyasyonu verimli bir şekilde iletmesi, 800°C'nin üzerindeki sıcaklıklara dayanması ve ısıtma elemanıyla reaksiyona girmemesidir. Yoğunluk, alıcıların farklı tedarikçilerden gelen teklifleri karşılaştırmak için kullandıkları duvar kalınlığı ölçümünü ve metre başına ağırlığı belirler. Süt beyazı bir kuvars tüp, mikro kabarcıkların kontrollü bir dağılımının varlığıyla yarı saydam hale getirilir; Bu kabarcıklar, dekoratif ve endüstriyel ısıtıcıların ihtiyaç duyduğu termal performansı korurken etkin kütle yoğunluğunu azaltır. Diğer uçta ise tamamen şeffaf bir tüp büyük kabarcıklar içermez ve neredeyse 2,20 g/cm³ teorik yoğunluğa ulaşır. Yetkili bir fabrika, farklı yoğunluk beklentileri olan iki ürünü teklif edecek ve deneyimli bir ısıtma elemanı üreticisi, bu farkı hedef uygulama için doğru tüpü seçmek için kullanacaktır.

Optical Quartz Window with High Purity and Thermal Stability Yüksek Saflıkta ve Termal Kararlılığa Sahip Optik Kuvars Pencere %99,99'un üzerinde silika içeriğine ve yedi Mohs sertliğine sahip olan bu pencere, düşük termal genleşme ve mükemmel elektrik yalıtımı sunarak yoğunluk tekdüzeliğinin dalga cephesi kalitesini etkilediği optik sistemler için uygun olmasını sağlar. Ürünü Görüntüle →

Laboratuvar aparatları ve hassas aletler

Beherler, potalar, küvetler, test tüpleri ve sindirim kapları gibi kuvars laboratuvar gereçleri kısmen saflık, kısmen de geometrik hassasiyet açısından belirlenmiştir. Yoğunluk, kaldırma kuvveti kalibrasyonlarında, hacimsel cam malzeme testlerinde ve analitik terazilerde resme girer. Nominal değerinden yüzde 1 daha yoğun olan bir kuvars küvet, aynı dış boyutlar için daha ince duvarlara sahip olacak, optik yol uzunluğunu değiştirecek ve potansiyel olarak spektrofotometre okumasını değiştirecektir. Laboratuvarlar için toplu alım yapan alıcılar, gerekirse laboratuvarın telafi edebilmesi için erimiş kuvars üreticisi tarafından bildirilen yoğunluk değerini talep etmelidir.

Dört uygulama ailesinin tamamındaki ortak nokta, yoğunluğun hiçbir zaman tek spesifikasyon olmadığı, ancak her zaman süreç kararlılığının çapraz kontrolü olduğudur. Bir alıcı, ölçülen yoğunluğu OH içeriği, eser metal analizi ve boyutsal incelemeyle birleştirdiğinde, tedarikçinin kalite sisteminin taklit edilmesi çok daha zor hale gelir.

Anahtar paket servisi: Yarı iletken, optik, ısıtma ve laboratuvar ayarlarında, ağırlığı hesaplamak, duvar tekdüzeliğini doğrulamak ve termal geçmişi doğrulamak için kaynaşmış kuvars yoğunluğu kullanılır; bu da onu gelen her denetim için pratik bir kalite kapısı haline getirir.

Erimiş Kuvars Yoğunluğu ve İlgili Fiziksel Özellikler

Yoğunluk tek başına işe yaramaz. Bir kuvars bileşeninin tasarımı, tamamı aynı amorf silika ağına dayanan bir özellikler kümesine bağlıdır. Yoğunluğun mekanik mukavemet, termal genleşme, termal iletkenlik ve elektriksel dirençle nasıl ilişkili olduğunu anlamak, alıcının veri sayfalarını yorumlamasına ve bir parçanın servis sırasında nasıl davranacağını tahmin etmesine yardımcı olur.

Tipik bir şeffaf kuvars cam veri sayfasındaki erimiş kuvars yoğunluk değerine eşlik eden temel fiziksel özellikler. Sayılar temsilidir ve sınıfa göre değişir.
Mülkiyet Tipik değer Pratik alaka
Yoğunluk 2,20–2,21 g/cm³ Ağırlık, termal kütle, tekdüzelik kontrolü
Gözeneklilik %0 (net notlar) Gaz sızdırmazlığı, kirlenme direnci
Sertlik 5,5–6,5 Moh; ~570 khn Taşıma sırasında çizilme direnci
Çekme mukavemeti (tasarım) ~48 MPa Soğutma hızı sınırları, montaj gerilimi
Basınç dayanımı >1,1 GPa Yüksek basınçlı görüntü alanı tasarımları
Young modülü ~72 GPa Yük altında sapma
CTE (20–300°C) 0,55 × 10⁻⁶/K Termal şok direnci
Isı iletkenliği ~1,3–1,4 W/(m·K) Isınma hızı, yalıtım tasarımı
Yumuşama noktası ~1680°C Tavlanmış ürünün maksimum servis sıcaklığı
Hacim direnci >10¹⁸ Ω·cm, 20°C'de Lamba sistemlerinde elektrik yalıtımı

Camın düşük yoğunluğu ile termal genleşmesi arasındaki bağlantı özel ilgiyi hak ediyor. Amorf ağ belirli miktarda "serbest hacim" içerdiğinden yapı, boyutlarını fazla değiştirmeden termal titreşimi emebilir. Erimiş kuvarsın termal şoka karşı efsanevi direncini veren şey yoğunluğun kendisi değil, bu düşük genleşmedir. Kuvars camının düşük ısı iletkenliği de açık ağdan kaynaklanmaktadır: Isı düzensiz, zayıf bir şekilde bağlanmış bir yapıdan geçmelidir, böylece malzeme alüminyumdan yaklaşık 60 kat daha az ısı iletir. Bu nedenle daha ince bir kuvars tüp, kızılötesi ısıtıcıda termal dengeye daha hızlı ulaşacaktır; bu da tam olarak ısıtma elemanı tasarımcılarının istediği şeydir. Mekanik olarak, 72 GPa'lık orta sertlik, kuvars tüplerin alümina veya çelik kadar sert olmadığı anlamına gelir; bu nedenle, yüksek sıcaklıkta sarkmayı önlemek için uzun yatay tüplerin aralıklarla desteklenmesi gerekir. Yoğunluk, çalışma sıcaklıklarında bile 2,20'ye yakın kaldığından, vakumlu biriktirme odasındaki kaldırma kuvvetleri zamanla değişmez ve bileşenin boyutsal stabilitesi, işlem odasını tahmin edilebilir tutar. Son olarak, berrak erimiş kuvarsın çok düşük gözenekliliği ve yüksek yoğunluğu, onu gazları işlemek için geçilmez kılan şeydir; bu, erimiş malzemeleri tutan difüzyon tüpleri ve potalar için temel bir özelliktir. Bu nedenle veri sayfasındaki "kuvars yoğunluk tablosu" bu bitişik özelliklerle birlikte okunmalıdır; Aile dışından herhangi bir değer, parça temiz odaya ulaşmadan önce tehlike işareti oluşturmalıdır.

Anahtar paket servisi: Erimiş kuvars yoğunluğu bir mülk kümesinin merkezinde yer alır; Düşük 2,2 g/cm³ değerini veren aynı açık cam ağı aynı zamanda düşük genleşme, düşük ısı iletkenliği ve mükemmel elektrik yalıtımı da sağlar.

Erimiş Kuvars Yoğunluğu Nasıl Ölçülür ve Doğrulanır?

Erimiş kuvars yoğunluğunun pratikte ölçülmesi, herhangi bir fabrika laboratuvarının veya üçüncü taraf denetçinin gerçekleştirebileceği basit ancak hassas bir işlemdir. Standart yöntem, genellikle ASTM C693 veya ISO 5017'yi takip eden Arşimed daldırma tekniğidir. Numune havada tartılır, damıtılmış suya batırılırken tekrar tartılır ve yoğunluk, suyun sıcaklığa bağlı yoğunluğuna göre düzeltilmiş iki ölçümün oranından hesaplanır.

  1. Malzemeden en az 20 ila 50 gramlık temiz, temsili bir numune kesin veya seçin; kenar talaşlarından, çatlaklardan ve yüzey kirlenmesinden kaçının.
  2. Numuneyi etanol veya uygun bir solvent ile temizleyin, deiyonize suyla durulayın ve yüzey neminin ilk tartımı etkilememesi için tamamen kurulayın.
  3. Kuru numuneyi 0,1 mg çözünürlükte analitik terazide havada tartın; kütleyi m(hava) olarak kaydedin.
  4. Numuneyi, ince bir tel veya amaca yönelik bir platin kullanarak, kaydedilen bir sıcaklıkta, tipik olarak 20°C veya 25°C'de, gazı giderilmiş damıtılmış su içinde süspanse edin; yüzeye hava kabarcığı yapışmadığından emin olun.
  5. Askıya alınan numuneyi tartın ve görünür kütleyi m(su) olarak kaydedin.
  6. Yoğunluğu ρ = [m(hava) × ρ(su)] / [m(hava) − m(su)] formülünü kullanarak hesaplayın; burada ρ(su), ölçülen sıcaklıkta suyun yoğunluğudur.
  7. Ölçümü aynı partiden üç ayrı numune üzerinde tekrarlayın ve ortalamayı ve yayılmayı rapor edin; İyi tavlanmış bir berrak kuvars üretim partisi için 0,005 g/cm³'ten daha düşük bir değişim tipiktir.

Fırın tüpleri veya kalın duvarlı potalar gibi büyük bileşenler için daldırma yöntemi pratik olmayabilir. Bu durumda kuru bileşenin kütlesi, dış boyutlarından hesaplanan hacme bölünür ve sonuç, fabrika sertifikasıyla karşılaştırılır. Bu geometrik yöntem daha az doğrudur çünkü duvar kalınlığı toleransları ve ovallik belirsizliğe neden olur, ancak teslim edilen bir tüpün 0,02 g/cm3 dahilinde beklenen erimiş kuvars yoğunluğuna uyduğunu doğrulamak için genellikle yeterlidir. Kuvars külçeleri ve blokları gibi çok yoğun ürünler veya yüksek saflıkta kuvars tozu için helyumlu gaz piknometrisi, suyun nüfuz edebileceği açık gözenekliliği hariç tutarak en güvenilir gerçek yoğunluk değerini verir.

Ölçüm yöntemi alıcı için neden önemlidir? Aynı yoğunluk sertifikası iyi veya kötü bir teknikle üretilebilir. Suyun gazını almayı unutan, farklı sıcaklıktaki suyun yoğunluğunu hesaba katmayan veya kirlenmiş bir platin kullanan vasıfsız bir operatör kolaylıkla 0,02 g/cm³ veya daha fazla hatalı bir sonuç üretebilir. Erimiş bir kuvars üreticisi, yoğunluğun belirli bir standarda göre ölçüldüğünü belirttiğinde ve terazi çözünürlüğünü ve su sıcaklığını sertifikada verdiğinde, bu ayrıntı seviyesi olgun bir kalite sisteminin güçlü bir sinyalidir. Alıcılar ayrıca yoğunluk ölçümünün satılan bileşenin kendisi üzerinde mi, yoksa aynı eriyikten alınan bir test parçası üzerinde mi yapıldığını sormalıdır çünkü ürünün ucundan alınan parçalanmış bir numune, ayrı bir laboratuvar külçesinden çok daha temsili niteliktedir.

Anahtar paket servisi: ASTM C693 veya ISO 5017'ye göre arşimet daldırma ölçümü, erimiş kuvars yoğunluğunu doğrulamanın güvenilir yoludur; Bir broşürden kopyalanmış tipik bir değer değil, belgelenmiş bir test yöntemi ve ölçülen bir parti değeri üzerinde ısrar edin.

Bir Alıcının Seçim Kılavuzu: Yoğunluk, Derece ve Tedarikçiyle İlgili Hususlar

Bir satın alma ekibi birden fazla üreticinin kuvars camını değerlendirdiğinde, teknik veri sayfasındaki yoğunluk çizgisi beş farklı şekilde yorumlanmalıdır. Aşağıdaki tablo neyin kontrol edilmesi gerektiğini ve bunun kararda neden önemli olduğunu özetlemektedir. Uygulamada alıcı en yüksek veya en düşük yoğunluğu aramıyor; Alıcı tutarlılık, dokümantasyon ve belirtilen kalite ve üretim yöntemiyle eşleşen bir değer arıyor.

Kuvars cam üreticileri ve tedarikçilerinin yoğunluk verilerini karşılaştıran alıcılar için kontrol listesi.
Ne kontrol edilmeli
Yoğunluk value quoted on certificate of analysis
Aynı parti için hidroksil (OH) içeriği
Tavlama ifadesi ve fiktif sıcaklık
Ppm cinsinden eser metal saflığı
Geometrik duvar kalınlığı toleransları
Yoğunluk yöntemi için belirtilen test standardı
Neden önemli?
Parti genelinde kalite ve proses stabilitesini doğrular
IR emilimini ve potansiyel yoğunluk yayılımını açıklar
Sürekli yüksek sıcaklıktaki hizmetlerde sarkma direncini tahmin eder
Yarı iletken ve optik işlemlere uygunluğu belirler
Yoğunluğun bileşen kütlesine doğru şekilde dönüştürülmesine olanak tanır
Ölçümü kendi laboratuvarınızda tekrarlamanıza olanak tanır

Kontrol listesine ek olarak, Çinli bir kuvars cam üreticisi veya tedarikçisiyle çalışan alıcılar, aynı malzemenin şeffaf kuvars, sütlü kuvars, opak kuvars veya düşük OH sentetik erimiş silika olarak teslim edilebileceğini ve her ailenin kendi yoğunluk beklentisine sahip olduğunu anlamalıdır. Aşağıdaki yatay kartlar, tipik bir kuvars ürünleri fabrikasında mevcut olan üç yaygın konfigürasyon tipini ve bunlarla birlikte gelen yoğunluk bağlamını göstermektedir.

Temiz erimiş kuvars

2,20–2,21 g/cm³ yoğunluğa sahip, kabarcıksız şeffaf cam. Gaz sızdırmazlığının ve UV iletiminin gerekli olduğu fırın tüpleri, potalar, optik pencereler ve laboratuvar gereçleri için kullanılır.

Düşük OH erimiş silika

Hidroksil 5 ppm'nin altında, yoğunluk 2,20 g/cm³'e yakın, 2,7 µm'de düşük emilim. OH'nin levha ortamına geçmemesi gereken kızılötesi optikler, lamba zarfları ve yüksek sıcaklıktaki yarı iletken işlemler için seçilmiştir.

Opak / sütlü kuvars

Kontrollü mikro kabarcıklar içerir, 2,20 g/cm³'ün biraz altında etkin kütle yoğunluğu ve süt rengi bir görünüm sağlar. Kızılötesi ısıtma tüpleri, ısı yalıtımı ve dağınık radyasyonun tercih edildiği uygulamalar için kullanılır.

Ticari açıdan bakıldığında yoğunluk dokümantasyonu, alıcının orijinal üreticileri ticari şirketlerden ayırmasına yardımcı olur. Kendi eritme fırınlarını işleten bir üretici, bir müşteri performans sorunlarını bildirdiğinde parti düzeyinde sertifikalar, yoğunluk raporları ve tavlama döngülerinin ayarlanmasını sağlayabilir. İthal edilmiş ham maddeleri yeniden paketleyen bir toptancı, yalnızca üst tedarikçisinin onu üretecek kadar disiplinli olması durumunda orijinal belgeyi iletebilir. Toptan miktarlarda satın alırken, birden fazla partiye yayılan yoğunluk, ortalama değer kadar önemlidir; Sorumlu bir tedarikçi, mükemmel bir sabit iddia etmek yerine, tüm partilerin örneğin 2,200 ± 0,004 g/cm³ dahilinde olduğunu belirtecektir.

Bir alıcının sorabileceği son ve en yararlı soru basittir: "Sipariş vermeyi planladığımız gerçek kalitenin en son yoğunluk ölçümünü görebilir miyiz?" Tarihli bir raporla cevap veren bir fabrika, numune kütlesi, su sıcaklığı ve ölçülen yoğunluk değeri, erimiş kuvars yoğunluğunu kontrol edebilecek kadar iyi anladığını göstermiştir. Genel bir perakende veri sayfasıyla yanıt veren bir fabrika bunu yapmamıştır ve bu fark genellikle tüm kalite ilişkisinin geleceğini öngörür.

Anahtar paket servisi: Yoğunluğu parti kontrollü bir süreç özelliği olarak ele almayı öğrenin; en iyi tedarikçi, size ölçülen değeri, test yöntemini ve bitişik hidroksil ve saflık verilerini iki kez sorulmadan veren tedarikçidir.

Erimiş Kuvars Yoğunluğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda, tedarik ve mühendislik ekiplerinin tüpler, çubuklar, plakalar, potalar ve özel kuvars eşyalar için erimiş kuvars yoğunluğunu değerlendirirken en sık sordukları sorular yer almaktadır.

Erimiş kuvarsın g/cm³ cinsinden yoğunluğu nedir?

Yaygın olarak alıntılanan erimiş kuvars yoğunluğu 2,2 g/cm³'tür ve bu da 2,2 × 10³ kg/m³'e eşittir. Berrak, iyi tavlanmış erimiş kuvars tipik olarak 2,20 ile 2,21 g/cm³ arasında ölçülürken, bazı sentetik kaliteler OH içeriğine ve termal geçmişine bağlı olarak 2,22 g/cm³'e ulaşabilir. 2,19 ila 2,23 g/cm³ arasındaki herhangi bir sertifikalı değer yine de erimiş kuvars olarak adlandırılabilir; bu nedenle her zaman belirli bir parti için ölçülen değeri isteyin.

Erimiş kuvars yoğunluğu erimiş silika yoğunluğuyla aynı mıdır?

Evet, pratik kullanımda erimiş kuvars ve erimiş silika terimleri aynı amorf silikon dioksit camını tanımlar. "Erimiş silika" genellikle SiCl₄'den yapılan sentetik malzemeyi ifade ederken "erimiş kuvars", doğal kuvars kristalinin eritilmesiyle yapılan malzemeyi ifade eder. Her ikisi de 2,20 g/cm³ civarındadır ve sentetik kaliteler, hidroksil içeriği yüksek olduğunda genellikle biraz daha düşüktür. Veri sayfalarını karşılaştırdığınızda, iki isim arasındaki yoğunluk farkı neredeyse her zaman bir üretim prosesindeki partiden partiye değişimden daha küçüktür.

Kristalin kuvars yoğunluğu neden erimiş kuvars yoğunluğundan daha yüksektir?

Kristalin kuvarsın yoğunluğu yaklaşık 2,65 g/cm³'tür çünkü atomları düzenli, sıkı bir şekilde paketlenmiş kristal kafes şeklinde düzenlenmiştir. Erimiş kuvars amorf veya camsı bir katıdır, bu nedenle silikon-oksijen tetrahedra'sı daha fazla serbest hacme sahip rastgele bir ağ halinde bağlanır. Bu açık yapı, erimiş kuvarsın düşük termal genleşme katsayısını ve termal şoka karşı direncini veren şeydir; dolayısıyla düşük yoğunluk bir kusur değil, bir özelliktir.

Erimiş kuvars yoğunluğu sıcaklıkla değişir mi?

Evet ama sadece biraz. Oda sıcaklığı ile 1.000°C arasında, erimiş kuvarsın toplam termal genleşmesi yalnızca yaklaşık yüzde 0,05'tir, dolayısıyla yoğunluk yaklaşık 2,20 g/cm³'ten kabaca 2,19 g/cm³'e düşer. Oda sıcaklığına geri soğutulduktan sonra, termal geçmiş değişmediği sürece yoğunluk orijinal değerine geri döner. Kalıcı yoğunluk değişikliği yalnızca tavlama noktasının üzerinde uzun süreli çalışma sonrasında veya özel uygulamalarda ışınlama sonrasında meydana gelir.

Bir kuvars bileşeninin gerçekten doğru yoğunluğa sahip olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Pratik yöntem Arşimed tartımıdır: kuru kütleyi ölçün, ardından numune damıtılmış suda bekletilirken görünen kütleyi ölçün ve standart formülü kullanarak yoğunluğu hesaplayın. Büyük tüpler için daha basit bir giriş denetimi, ölçülen dış boyutlardan kütleyi hesaplamak ve bunu teslim edilen ağırlıkla karşılaştırmaktır. Fark yaklaşık yüzde 2'yi aşarsa, bir sertifika isteyin veya bileşeni bir test laboratuvarına gönderin. Optik ve yarı iletken malzemeler için ASTM C693 gibi belgelenmiş bir ölçüm yönteminde ısrar edin.

OH içeriği erimiş kuvars yoğunluğunu nasıl etkiler?

Hidroksil grupları silikon-oksijen ağını kırar ve daha fazla serbest hacim oluşturur, dolayısıyla daha yüksek OH içeriği genellikle yoğunluğu azaltır. 900 ppm hidroksil içeren yüksek OH'li sentetik erimiş silika, düşük OH'li plazma dereceli bir malzemeden 0,01 ila 0,02 g/cm³ daha düşük ölçüm yapabilir. Hidroksil ayrıca 2,7 µm'ye yakın güçlü bir absorpsiyon bandı oluşturur; bu nedenle kızılötesi uygulamalar düşük OH kuvars camı gerektirirken, ultraviyole uygulamaları farklı nedenlerden dolayı genellikle kontrollü OH seviyelerini tolere eder ve hatta tercih eder.

Yarı iletken işleme için hangi erimiş kuvars yoğunluğu en iyisidir?

Yarı iletkenler için "daha iyi" bir yoğunluk hedefi yoktur; önemli olan, 2,20 ila 2,21 g/cm³ normal berrak kuvars aralığında tutarlı, sertifikalı yoğunluktur. Yarı iletken alıcıları, tekrarlanan termal döngüler sırasında saflığa, kabarcıksız yapıya ve boyutsal stabiliteye daha fazla önem veriyor. Bir tedarikçinin yoğunluğun 2,18 g/cm³'ün altında alışılmadık derecede düşük olduğunu bildirmesi halinde, kritik bir fırın aleti için partiyi kabul etmeden önce test yöntemini, numune hazırlamayı ve tavlama kaydını inceleyin.

Kuvars camın yoğunluğu fiyatını etkiler mi?

Dolaylı olarak evet. Kesin, tekrarlanabilir bir yoğunluk aralığına ulaşan üretim rotası genellikle daha iyi hammaddeler, kontrollü eritme ve tavlama adımını içerir ve bunların tümü maliyeti artırır. Düşük yoğunluklu, kötü tavlanmış bir ürünün yapımı daha ucuzdur ancak hizmette daha fazla değişkenlik gösterecektir. Bir kuvars cam üreticisinin tekliflerini karşılaştırırken, hangi yoğunluk aralığının garanti edildiğini ve hangi test kanıtlarının bunu desteklediğini sorun; bu soru genellikle fiyat farkını herhangi bir ticari pazarlıktan daha iyi açıklar.

Sertifikalı yoğunluk sertifikasına sahip erimiş kuvarsı nereden satın alabilirim?

Doğrudan kendi eritme ve tavlama fırınlarını işleten ve her parti için ölçülen yoğunluk, OH içeriği ve iz metal verilerini içeren bir analiz sertifikası düzenleyebilen bir kuvars cam üreticisinden doğrudan sipariş verin. Endüstriyel alıcılar ayrıca, aracıların orijinal fabrika sertifikasını iletmeleri koşuluyla, yerleşik tedarikçilerden ve toptancılardan şeffaf kuvars tüpler, kuvars cam levhalar ve pencereler, potalar ve özel kuvars eşyalar satın alabilirler. En güvenilir kaynak bulma stratejisi, malzeme limana ulaştıktan sonra değil, sipariş vermeden önce yoğunluk testi yöntemini onaylamaktır.